ZADAR
/// u tijeku su upisi u novu grupu ///
ZAHTJEVNA DJECA U VRTIĆU (pedagoški odgovori na razvojne potrebe djeteta koje pokazuje neobičnosti odnosno teškoće u ponašanju, socijalno-emocionalnom i senzornom razvoju)
Motivi za ponudu ovog programa
Program se temelji na znanstvenim spoznajama o senzornom razvoju i na stavu Jean Ayres (2002) da se „brojni razvojni problemi, kako motoričke tako i psihološke smetnje, posebno teškoće učenja mogu objasniti kao disfunkciju senzorne integracije“. Oslanjajući se na ovaj stav najpoznatije autorice iz područja senzorne integracije, na spoznaje neuroznanosti, psihologije i odgojne znanosti i uvažavajući razliku između djece s posebnim potrebama i djece s razvojnim teškoćama (Programsko usmjerenje…) program je adresiran na odgojitelje/ice i njihov dozivljaj „zahtjevnosti“ (temeljem empirijskih istraživanja).
Program obuhvaća sve pedagoške dimenzije rada sa „zahtjevnom” djecom.
Autorica i predavač je prof dr. sc. Slavica Bašić, prof. pedagogije i psihologije, doktor pedagogijskih znanosti sa specijalizacijama u tradicionalnim i suvremenim koncepcijama odgoja i obrazovanja, u logoterapiji i egzistencijalnoj analizi, geštalt pedagogiji, umirovljena je sveučilišna profesorica u trajnom zvanju, u EosCentru je aktivna kao autorica i predavač u programima cjeloživotnog usavršavanja pedagoških djelatnika.
U pojedine module uključeni su suradnici s posebnim iskustvima i znanjima relevantnim za temu.
Ciljna grupa:
Program je namijenjen odgojiteljima predškolske djece, stručnim suradnicima (pedagozima, psiholozima, knjižničarima, edukacijskim rehabilitatorima)
///OPIS MODULA///
MODUL 1
Zahtjevno, posebno, problematično dijete?
U ovom modulu odgojitelji će osvjestiti problem određenja „neobičnog“, „problem“ odnosno „zahtjevnog“ djeteta: tko su„zahtjevna“, „teška“, „problem“ djeca“? Koje razvojne teškoće odnosno oblike ponašanja imaju „zahtjevna djeca“?
Čimbenici rizika i resursi pomoći „zahtjevnoj djeci“ – sistemski pristup.
Profesionalno držanje odgajatelja: od promatranja do razumijevanja, empatičko razumijevanje, orijentacija na mogućnosti, intenzivnija pedagoška podrška, evaluacija i samorefleksija odgajatelja.
—————————————————–
MODUL 2
Neusmjerena pozornost, hiperaktivnost, impulzivnost kao razvojni problem
U ovom modulu polaznici će steći uvid u nove spoznaje neuro i odgojne znanosti o tzv. hiperaktivnoj djeci i kritički pogled na dijagnostiku poremećaja pozornosti.
– novi pogled na hiperaktivno dijete: dosadašnje teorije, nove spoznaje iz istraživanja mozga, nove spoznaje iz adhd-istraživanja, teorija odnosa/privrženosti i adhd, adhd dijete i priroda, adhd dijete i mediji. – držanje odgajatelja i važnost granica i orijentacija u odgoju.
radionica 1: od raspršene do fokusirane pozornosti
—————————————————–
MODUL 3
Autistično dijete: susret s drugom kulturom
U ovom modulu polaznici će se upoznati sa:
- slikom autističnog djeteta – od sudjelujućeg promatranja do razumijevanja
- pedagoškim radom s autističnim djetetom: susret s drugom kulturom, s drugačijim načinom doživljavanja i interpretiranja svijeta.
- samorefleksija odgajatelja (kako doživljavam autistično dijete?)
- suradnja odgojitelja s roditeljima i terapeutom.
radionica 1: Prostor, vrijeme i rituali kao odgojna podrška
—————————————————–
MODUL 4
Prkos i agresivnost kod djece
U ovom modulu upoznajemo:
- razlikovanje prkosa kao faze autonomije od agresivnog ponašanja
- razumjeti agresivno ponašanje: razvoj agresivnog ponašanja od rođenja do puberteta
- pojavni oblici i motivi agresivnog ponašanja.
- Odgojno djelovanje: od razumijevanja do djelovanja. – odgajateljevo pedagoško držanje i samorefleksija.- uloga uzora
- Pedagoška radionica: Prirodne konzenkvence umjesto kazne? Granica, struktura, rituali.
—————————————————–
MODUL 5
Strašljivo dijete i strah kao razvojni fenomen
U ovom modulu detaljnije ulazimo u razmatranje straha:
- funkcije straha, ambivalentnost straha (izbjegavanje/bijeg i uživanje), razvojno uvjetovani strahovi, strahovi odgojiteljica, strahovi roditelja (samorefleskija i biografsko osvješćivanje straha u djetinjstvu)
- Savladavanje i prerada straha u ranom djetinjstvu: Uloga rituala, imaginarnog prijatelja, igre, bajke i priče u preradi straha.- Obrazac: junačko putovanje.
radionica 1: Bajke i strah (na primjeru tri bajke)
radionica 2: IGRA u savladavanju straha
—————————————————–
MODUL 6
Tužno i depresivno dijete
U ovom modulu se bavimo razlikom tugovanja kod djece i odraslih, doživljaja gubitka odnosno straha od nestajanja i doživljaja smrti kod djece. – Proces tugovanja i kako pratiti dijete u tugovanju? – Mogu li djeca biti depresivna? Indikatori depresivnosti kod djece. – Pomoć u prevladavanju depresije (važnost privrženosti, priznanja i prihvaćenosti djeteta, razgovor i aktivno slušanje; važnost rituala i emocionalne klime u grupi.). Povezanost depresije i agresivnosti/autoagresivnosti)
radionica 1: Priče za prevladavanje tuge (Uloga priče i bajke u procesu tugovanja)
radionica 2: Ritmovi u prirodi i rituali
—————————————————–
MODUL 7
Djeca psihički bolesnih roditelja („nevidljiva djeca“)
Ova djeca sebe smatraju „nevidljivim“ sve dok ne razviju psihoze, a već u najranijem uzrastu nose se s brojnim problemima. U seminaru ćemo razmatrati:
- Utjecaj roditeljskog oboljenja na obiteljsku situaciju i opterećenje djeteta, na odnos roditelj-dijete, na razvoj djeteta kao i rizik da dijete razvije psihoze (strah, depresiju, manično-depresivno ponašanje, agresivnost, samopovrijeđivanje i suicidalno ponašanje).
- Mogućnosti prevencije i odgojne pomoći djetetu. Mogućnosti pomoći koje uvažavaju situaciju i poglede roditelja, djece i stručnjaka. Naglasak je na pogledu iz perspektive djece koja su odrastala s tim problemom (sada su odrasli ljudi).
—————————————————–
MODUL 8
Suradnja i partnerstvo odgajatelja i roditelja zahtjevnog djeteta
U ovom modulu posebno ćemo se baviti „novim oblicima“ suradnje s roditeljima i pretpostavkama za stvaranje odnosa povjerenja. Osvijestit ćemo proces od informiranja preko dijaloga do zajedničkog praćenja djetetova razvoja.
Razgovor (kako voditi teške razgovore)? Jezik komunikacije s roditeljima. Jesu li roditelji eksperti za svoje dijete?
Diploma/Potvrda
Po završenom programu polaznik dobiva diplomu o završenom jednogodišnjem programu stručnog usavršavanja na temu odgojnog rada sa zahtjevnom djecom.
Ako polaznik ima dva i više izostanaka dobiva potvrdu o dijelu realiziranog programa.
Termini održavanja seminara:
radni dan od 16.30 – 20.45 (5 nastavnih sati)
Kad počinjemo ?
U slučaju da je grupa popunjena do 23. 11. 2019. modul 1 bi počeo u srijedu, 27. studenog 2019., a modul 2 u srijedu 11. prosinca 2019.; termini za 2020. u dogovoru s polaznicima
Ako do 23. 11. grupa nije popunjena termin bi dogovorili s prijavljenim kandidatima nakon zaključenja prijava.
Ako se prijavi veliki broj polaznika postoji mogućnost rada u dvije grupe, srijeda i četvrtak ili u prostoru koji je primjeren broju prijavljenih)
Mjesto održavanja: Zadar, Dječji vrtić Radost/Voštarnica
Cijena programa:
Kotizacija po osobi za jedan modul 250,00 kuna (uključeni nastavni materijali u elektroničkom obliku, materijali za radionice/praktikum, osvježenje u pauzama).
Odobravamo popust – 200,00 kn po osobi:
– ako odgojitelj osobno financira seminare
– ako vrtić plaća kotizaciju za deset i više odgojitelja
PRIJAVE na dozivljajnapedagogija@gmail.com ili popunjavanjem obrasca.
Za sve dodatne informacije nazvati ili poslati SMS na mob. 095 915 35 67
Prijave primamo odmah nakon slanja poziva ravnateljima i stručnim službama dječjih vrtića.
Prijave primamo do 23. studenog 2019. odnosno do popune grupe.
U prijavi je potrebno navesti: ime i prezime i adresu za dalje kontakte. Ostale informacije prema potrebi.
OBRAZAC ZA PRIJAVU
[contact-form-7 404 "Not Found"]