DOŽIVLJAJNO UČENJE – UČENJE SVIM OSJETILIMA
(salutogenetički pristup senzornom razvoju i učenju)
O programu
Program „Doživljajno učenje: učenje svim osjetilima“ razvio se iz programa „Senzorni razvoj: odgoj i njega osjetila“ , koji je provjeren desetogodišnjim iskustvom stručnog usavršavanja odgojitelja i stručnih suradnika u ustanovama ranog i predškolskog odgoja. U međuvremenu se pokazala sve veća potreba za stručnim usavršavanjem u području razvojnih teškoća i teškoća u učenju. Autoritet u području senzornog razvoja, Jean Ayres (2002) , smatra da se „brojni razvojni problemi, kako motoričke tako i psihološke smetnje, posebno teškoće učenja mogu objasniti kao disfunkcija senzorne integracije“, a iskustveno učenje koje angažira sve osjetilne modalitete smatra se dobrom metodom i zahtjevom našeg vremena (u kojemu su osjetilna iskustva sve više reducirana i svjedoci smo brojnih razvojnih problema kod djece). Inkluzivna praksa stavlja odgojitelje/učitelja pred nove zahtjeve i zato smo dosadašnji program dopunili sadržajima vezanim za razvoj djece do puberteta i tematskim područjem „problemi i poremećaji u senzornom razvoju“ („zahtjevna djeca“). Dopuna programa je vidljiva kako u sadržaju pojedinog modula tako i u dva nova modula.
Svaki modul obuhvaća: teorijsko refleksijui pedagošku radionicu/vježbe ili pedagoški praktikum. U vježbovnom dijelu nude se praktični alati za iskustveno učenje i odgoj i njegu osjetila. Dosadašnja iskustva su potvrdila plodnost ovog pristupa, mogućnost participacije sudionika i praktičnu primjenljivost stečenih znanja i vještina.
Kratak sadržaj modula
MODUL 1 – Doživljajno/Iskustveno učenje
Učenje svim osjetilima kao temelj zdravog razvoja osobnosti i prevencija poremećaja u ponašanju i sposobnosti učenja. Što je dozivljaj? Dionizijski i apolonijski dozivljaj? Različiti modeli dozivljajnog učenja (od najranije dobi do školskog učenja). Dozivljajno učenje kao mogućnost prevencija razvojnih teškoća i kao zahtjev našeg vremena.
Radionica: temom centrirana interakcija
MODUL 2: Osjetilo koherentnosti (sence of coherence)
U ovom modulu polaznici će upoznati tzv. „integrativno osjetilo“, osjetilo kojemu „služe“ sva druga osjetila, a temelj je svjesti (slike) o sebi, temeljnom držanju prema svijetu i vitalnosti. – Posebno će upoznati značajna iskustva za razvoj osjetila za vitalitet koji je temelj otpornosti (reziliensa):
Radionica/pedagoški praktikum: biografska iskustva važna za osjećaj koherentnosti (samorefleksija), temom centrirana interakcija, senzorne vježbe
MODUL 3 – Problemi i poremećaji u razvoju osjetila za vitalitet
U ovom modulu polaznici će osvjestiti faktore koji negativno djeluju na osjećaj koherentnosti i moguće posljedice njegova narušenog razvoja: nepovjerenje u vlastite snage, hiperaktivnost, raspršena pažnja, impulzivnost. U praktikumu će dobiti alate za rad na reguliranju aktivnosti i usmjeravanju pozornosti odnosno uspostavljanju ravnoteže „vani-unutra“.
Radionica: od raspršene do usmjerene pozornosti (od dionizijskog prema apolonijskom doživljaju)
MODUL 4 – Razvoj osjećaja odvojenosti i povezanosti sa svijetom
U ovom modulu polaznici će upoznati kako se preko dodira razvija osjećaj posebnosti, izdvojenosti i istovremene povaznosti sa svijetom. – Osjetilo dodira kao temelj razvoja pozitivne slike o sebi, povjerenja u sebe, interesa i ljubavi za drugoga, za prirodu i svijet oko sebe. – Što je “zdrava okolina” za osjetilo dodira? Dodir u odgoju i obrazovanju (relevantna iskustva s posebnim naglaskom na rano djetinjstvo, ranoškolski uzrast i pubertet).
Radionica: rad sa prirodnom vunom i voskom u boji
MODUL 5 – Osjetilo za kretanje i ravnotežu – temelj djelovanja i osjećaja sigurnosti
U ovom modulu polaznici će se upoznati prirodu i važnost vestibularnog sustava za cjelokupni razvoj, s naglaskom na ; kretanje i govor, značenje ruke za razvoj mozga, kretanje i slika o sebi (od povjerenja do samopovjerenja).
Radionica: tradicijske igre u prirodi
MODUL 6: Taktilno-kinestetički poremećaji
Ovaj modul objedinjuje prethodna dva i polaznici će upoznati: što je taktilno-kinestetička smetnja opažanja, simptome poremećaja taktilno-konestetičkog sustava, upoznat će detaljno integrativnu metodu Felicie Afffolter primjenljivu u vrtićkom školskom kontekstu.
Radionica: vježbe i igre prema Affolter, Kiphardt , Forster, Delacato, Zimmer
MODUL 7: Vizualna percepcija
U ovom modulu polaznici će steći znanja o područjima i stupnjevima vizualne percepcije.- povezanosti vida i razvoja govora, vida i boja, vida i medija.
Problemi u razvoju osjetila za vid, posebno u školskom dobu.
Radionica: gestovne igre („vidljivi govor).
MODUL 8: Auditivna percepcija
U ovom modulu polaznici će upoznati: područja i stupnjevi auditivne percepcije.- odgajanje i obrazovanje osjetila za sluh (fonetsko osvješćivanje, aktivno slušanje, slušanje priče/bajke-slušanje i stvaranje unutrašnjih slika, značenje konteksta).
Buka i osjetilo za sluh.
Radionica: fonetsko osvješćivanje i uporaba prozodijskih elemenata govora u komunikaciji.
MODUL 9: Moralni razvoj, emancipacija i osjetilo mirisa i okusa
Fenomenologija osjetila mirisa i okusa.-Miris i pamćenje. Miris i karakter. Prirodni i umjetni mirisi. Estetika mirisa. Analitički karakter osjetila za okus vs. sintetički karakter osjetila mirisa..- Njegovanje i školovanje, oremećaji osjetila za miris i okus.
Radionica: holistički pristup njegovanju i obrazovanju osjetila za miris i okus
MODUL 10: Pedagoške implikacije: mogućnosti i granice doživljajnog učenja u vrtiću i školi
Rasprava u malim grupama i plenumu o kompetencijama za organiziranje, uvjetima i mogućnostima provedbe programa dozivljajnog učenja u vrtiću i školi (primjeri projektnog učenja, kooperativno učenje, temom centrirana interakcija, razlika i sličnosti školskih i predškolskih projekata). Doživljajno učenje kao odnos prema sebi i svijetu a ne (samo) kao metoda učenja.
Organizacija:
Autorica i predavač je prof dr. sc. Slavica Bašić, prof. pedagogije i psihologije, doktor pedagijskih znanosti sa specijalizacijama u alternativnim koncepcijama odgoja i obrazovanja, u logoterapiji i egzistencijalnoj analizi, geštalt pedagogiji, umirovljena je sveučilišna profesorica u trajnom zvanju, u EosCentru je aktivna kao autorica i predavač u programima cjeloživotnog usavršavanja pedagoških djelatnika.
Radionice i praktikum vode umjetnički terapeuti, zdravstvena pedagoginja, euritmist/ica, odgojiteljice/učiteljice (iz Hrvatske i inozemstva) sa specijalizacijom u određenom tematskom području.
Ciljna grupa: Program je namijenjen pedagozima u vrtićima i školama, odgojiteljima predškolske djece, učiteljima razredne nastave i stručnim suradnicima (psiholozima, knjižničarima, edukacijskim rehabilitatorima).
Diploma: Po završenom programu polaznik dobiva diplomu o završenoj jednogodišnjoj edukaciji (80 sati), a ukoliko ima više od dva izostanka potvdnicu o sudjelovanju na pojedinim modulima.
Cijena programa: Kotizacija po osobi za jedan modul 400,00 kuna (uključeni nastavni materijali u elektroničkom obliku, materijali za radionice/praktikum, osvježenje u pauzama). Ustanovama koje financiraju edukaciju za tri i više polaznika odobravamo popust 10%.
Vrijeme održavanja: Seminar počinje u 9.00 sati , a završava u 17.00.
Mjesto: Zagreb, prostor u gradskoj zoni (ovisno o broju polaznika), nakon zaključenja upisa bit će precizirano.
Termini:
Program obuhvaća 10 modula (80 sati), a realizira se od listopada 2019. do srpnja 2020. Planirani termini su:
2019.
Modul 1: 26. listopad
Modul 2: 16. studeni
Modul 3: 14. prosinac
2020.
Modul 4: 18. 01.
Modul 5: 15.02.
Modul 6: 14.03.
Modul 7: 25.04.
Modul 8: 23.05.
Modul 9 i 10: u lipnju i srpnju ili u rujnu i listopadu (po dogovoru)
Prijave na
dozivljajnapedagogija@gmail.com
Prijave do 12. listopada 2019.
ili putem ↓obrasca za prijavu↓