ODNOSNA KOMPETENCIJA ODGOJITELJA I UČITELJA
(Odnosi u pedagoškom kontekstu)
O programu
Brojna su psihologijska, neuroznanstvena i odgojnoznanstvena istraživanja pokazala da odnos odraslih i djece, naročito u ranom uzrastu utječe na cjelokupni razvoj osobnosti, posebno na razvoj osjećaja samopoštovanja (sliku o sebi), na socijalno-emocionalnu inteligenciju i, posredno, na kvalitetu interpersonalnih odnosa i uspjeh u životu. Znanstveni nalazi o utjecaju interpersonalnih odnosa interpretirani su iz obzora teorije privrženosti, psihoanalitičke, kognitivne i humanističke psihologije, kao i niza pedagoških smjerova od kojih je za suvremenu praksu najvažnija humanistička teorija pedagoškog odnosa.
Oslanjajući se na znanstvene spoznaje koncipirali smo program za usavršavanje odnosne kompetencije odgojitelja i učitelja, koji objedinjuje teorijske postavke, empirijske uvide i rezultate prakse u već poznatim pedagoškim koncepcijama.
Program se orijentira na odgojitelja/učitelja, a polazište je: koje kompetencije trebaju odgojitelji/učitelji kako bi adekvatno odgovorili na temeljne potrebe djeteta s naglaskom na potrebi za povezanosti/privrženosti, potrebi za sigurnosti i orijentacijom, za prihvaćanjem i priznanjem.
U realizaciji programa polazimo od pedagoške prakse, od razlikovanja pedagoškog odnosa od roditeljskog i drugih tipova odnosa: polaznici upoznaju, vježbaju i reflektiraju glavne komponente kompetencije za pedagoški odnos. Uz pojedine aspekte odnosno teme i situacije iznose se teorijska objašnjenja i uvidi u različite mogućnosti ostvarivanja odnosa kao i u oblike patologije odnosa i njezine posljedice.
To je uvjetovalo i primjenu modela doživljajnog (iskustvenog) učenja u kojemu primjenjujemo oblike: radionica, praktikum, temom centriranu interakciju i teorijsku refleksiju.
Autorica i predavač je prof dr. sc. Slavica Bašić, prof. pedagogije i psihologije, doktor pedagogijskih znanosti sa specijalizacijama u tradicionalnim i suvremenim koncepcijama odgoja i obrazovanja, u logoterapiji i egzistencijalnoj analizi, geštalt pedagogiji, umirovljena je sveučilišna profesorica u trajnom zvanju, u EosCentru je aktivna kao autorica i predavač u programima cjeloživotnog usavršavanja pedagoških djelatnika.
U pojedine module uključeni su suradnici s posebnim iskustvima i znanjima relevantnim za temu.
Kratak sadržaj modula
MODUL 1 – OBILJEŽJA PEDAGOŠKOG ODNOSA – KORACI I NAČINI OSTVARIVANJA ODNOSA
- pedagoški odnos kao poseban tip interpersonalnog odnosa
- koraci/načini u ostvarivanju kontakta (prema Gordonu Neufeldu)
- prostor i vrijeme kao čimbenici uspostavljanja i održavanja odnosa
- rituali i odnosi
Radionica: igranje uloga, analiza situacija iz prakse
Modul 2, 3 i 4 : KOMPONENTE PEDAGOŠKOG ODNOSA
1. Opažanje i interpretacija signala
a) opažanje emocija, namjera i motiva kod djece
b) opažanje vlastitih emocija (samorefleksija)
2. Empatija, empatičko razumijevanje, prepoznavanje potreba, motiva i namjera drugoga
3. Reguliranje emocija
a) reguliranje vlastitih emocija
b) reguliranje emocija drugoga
Radionica:Analiza tipičnih situacija (na temelju indikatora i snimaka u dječjim vrtićima koje je izradila Regina Remsperger (izvor „Sensitive Responsivitaet); trenig emocionalnih kompetencija prema programu EmoTrain Centra za emocionalne kompetencije Otto-Fridrich-Univerziteta u Bambergu); temom centrirana interakcija, refleksija
MODUL 5 – POVREDIVOST (RANJIVOST) U ODNOSIMA
Ranjiv ili cool? Zatvorenost: uzroci kroničnog zatvaranja, navlačenja zaštitnog oklopa.. Tri lica obrane/zatvorenosti i odbacivanje povezanosti.
Koncept ovisnosti vs. samostalnosti .- Rastanci u odnosima
Radionica: analiza modela adaptacije na novu situaciju, analiza situacija „prirodnog“ i situacija „nasilnog“ rastanka
MODUL 6 – SURADNIČKI I KOLEGIJALNI ODNOSI
Osnovna obilježja suradničkih i kolegijalnih odnosa.- Kako njegovati kulturu konstruktivnog rješavanja problema, kulturu dijaloga i argumentirane rasprave; izbjeći odnose moći odnosno potčinjenosti i njegovati kulturu uzajamnog uvažavanja i jednakopravnosti.- Kako voditi konstruktivne razgovore s drugim osobama; kako voditi razgovore s „teškim“ osobama.- Profesionalni etos i kolegijalni odnos.
Igranje uloga, temom centrirana interakcija, samorefleksijai
MODUL 7 – ODNOS S RODITELJIMA
Područja odgovrnosti i nadležnosti odgojitelja i roditelja. – Osnovna etička načela odnosa odgojitelj/učitelj i dijete/učenik.- Oblici i mogućnosti ostvarivanja kontakta, uspostavljanja i „oslobađanja“ iz odnosa s roditeljima (moto: postati roditelju nepotreban).
Suradnjai odgojitelja s roditeljima koji imaju neki od oblika „problematičnog“ odnosa s djetetom:- Egzemplarna analiza nekoliko tipova poremećaja. Koju ulogu može imati odgojitelj?
Radionica: analiza slučajeva iz prakse /igranje uloga /samorefleksija
MODUL 8: PREZENTACIJA STUDIJE SLUČAJA
Prezentacija završnog samostalnog rada (studija slučaja)
Vrednovanje edukacije, podjela diploma
Organizacija:
Mjesto: Zagreb, Dječji vrtić Srednjaci, Vladimira Filakovca 2
Vrijeme: subota od 9.00 do 17.00
Termini održavanja:
Modul 1: 25. siječnja 2020.
Ciljna grupa: Program je namijenjen pedagozima u vrtićima i školama, odgojiteljima predškolske djece, učiteljima razredne i predmetne nastave, stručnim suradnicima ( pedagozima, psiholozima, knjižničarima, edukacijskim rehabilitatorima).
Diploma: Po završenom programu polaznik dobiva diplomu o završenoj edukaciji iz područja pedagogije odnosa. Diploma se može dobiti ako je polaznik odslušao najmanje šest modula.
Potvrda: Ako polaznik ima tri i više izostanaka dobiva potvdu o dijelu realiziranog programa.
Cijena programa: Kotizacija po osobi za jedan modul 400,00 kuna (uključeni nastavni materijali u elektroničkom obliku, materijali za radionice/praktikum, osvježenje u pauzama. Za ustanove koje financiraju edukaciju za tri i više polaznika odobravamo popust 10%.
Prijave na
dozivljajnapedagogija@gmail.com
Prijave do kraja 2019.
ili putem ↓obrasca za prijavu↓